People Technical iBRIC

Technical Personnels at iBRIC

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Dr. V PunnaiahExecutive Engineer
2Mr. N R PathakSenior Technical Officer
3Ms. Angalena RamachandranSenior Technical Officer
4Mr. S Pandu Ranga PrasadSenior Technical Officer
5Mr. Rabinarayan MishraSenior Technical Officer
6Mr. K Arun KumarSenior Technical Officer
7Ms. V Naga SailajaTechnical Officer – II
8Mr. A Sobhan BabuTechnical Officer – II
9Ms. M MuthulakshmiTechnical Officer – II
10Mr. Ch Venkateshwar GoudTechnical Officer – II
11Dr. Dutta Usha RaniTechnical Officer – II
12Ms. S D VaralakshmiTechnical Officer – II
13Ms. Sheeba ATechnical Officer – II
14Mr. Binod Bihari PradhanTechnical Officer – II
15Mr. R Chandra MohanTechnical Officer – II
16Ms. M Sri LalithaTechnical Officer – II
17Mr. Shaffiqu T STechnical Officer – II
18Mr. M LaxmanTechnical Officer – II
19Mr. Devinder Singh NegiTechnical Officer – II
20Mr. S Jamal Md. Nurul JainTechnical Officer – II
21Mr. Satyanarayana RmkTechnical Officer – II
22Mr. Ajay KumarTechnical Officer – II
23Mr. N Purnachandra RaoTechnical Officer – II
24Ms. T NavaneethaTechnical Officer – II
25Ms. S Surya VamshiTechnical Officer – II
26Ms. Ruth Manorama RTechnical Officer – II
27Mr. T Ramakrishna ReddyTechnical Officer – II
28Mr. Girnar Vijay AmrutraoTechnical Officer – II
29Ms. R Lakshmi VaishnaTechnical Officer – II
30Mr. Gundagani YadagiriTechnical Officer – II
31Ms. Kandali Sreethi Sreenivasulu ReddyTechnical Officer – II
32Mr. N Yogesh BalakathickTechnical Assistant
33Mr. C Krishna PrasadTechnician – I
34Mr. Chendra Shekar PTechnician – I
35Mr. A JaganTechnician – I
36Mr. Syed Khaja AliTradesman

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Dr. Wakhabam Mohendro SinghSr. Technical Officer(1)
2Dr. Nandeibam Samarjit SinghSr. Technical Officer(1)
3Mr. Oinam Rabi SinghSr. Technical Officer(1)
4Mr. K. Chandradev SharmaSr. Technician (1)
5Mr. S. Rajesh SinghTechnician-2
6Mrs. S. Irabati DeviTechnician-I
7Mr. N. Surjit SinghTechnician-II
8Mr. L. Lolen SinghTechnician-II

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Mr. Amitav RoutrayInformation Officer
2Mrs. Durgesh Nandini KanungoAsst. Librarian
3Mr. Pranakrushna DasTechnician
4Mr. Gouranga Charan ParidaTechnical Assistant (Contractual)
5Mr. Krushna Chandra SahooLab Technician
6Mr. Paritosh NathLab Technician
7Mr. Bhabani Sankar SahooLab Technician
8Mr. Satya Sidhartha MohantyLab Technician
9Mr. Kinshuk Chandra NayakLab Technician
10Mr. Sourajit DasJr. Instrumentation Engineer

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Mr. A S HarshithTechnical Assistant (Civil)
2Mr. Bhaisare AlokSenior Technical Officer (IT)
3Ms. B A Shilpa KumariTechnical Officer – II (MGEF)
4Mr. ChakrapaniJunior System Administrator
5Mr. H K Rakshith KomalanSenior Technical Officer (Civil)
6Mr. Kodical Avinash KumarSenior Technical Officer (Instrumentation)
7Mr. Killewala Hemanth KumarTechnical Assistant (Electrical)
8Mr. Kumar AnkitTechnical Assistant (Instrumentation)
9Mr. Kumar SathishTechnical Assistant (HVAC)
10Mr. M ThiyagarajanEngineer (HVAC)
11Mr. PankajEngineer (Instrumentation)
12Mr. R RajeshEngineer (IT)
13Mr. R RamkumarTechnical Assistant (Electrical)
14Mr. Saikrishnaprasad NukalaSenior Technical Officer (Electrical)
15Mr. T UmeshaTechnical Officer – I (Civil)
16Mr. V Anand KumarEngineer (Electrical)
17Mr. Yadav Naresh KumarTechnical Officer – I (Instrumentation)

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Mrs. Anchal ChaudharyTechnical Officer
2Sh. Atul Kumar KesarwaniTechnical Officer
3Sh. Baldev KrishanComputer Operator
4Sh. Balwan SinghAsst. Executive Engineer
5Sh. Gagandeep SinghSenior Technical Assistant
6Sh. Jay Hind NishadSenior Technical Assistant
7Sh. KamalendraTechnical Officer
8Ms. Lovenpreet KaurSenior Technical Assistant
9Sh. Mainpal SinghTechnical Officer
10Sh. Manjeet SinghAssistant Engineer
11Sh. Manoj Kumar SoniSenior Technical Officer
12Dr. Nidhi BudhalakotiTechnical Officer
13Dr. Rahul SharmaSenior Technical Assistant
14Ms. Sandhya YadavSr. Technical Assistant
15Ms. Suvosree MukherjeeSr. Technical Assistant
16Sh. Umesh SinghTechnical Officer

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Mr. Sanjeev Kumar ChoudharyAssistant Engineer
2Dr. D.D. LalTechnical Officer
3Mr. Jitender AhlawatTechnical Officer – B
4Mr. Arvind Singh PundirTechnical Officer – B
5Dr. Inderjeet YadavVeterinarian
6Mr. Kedar Singh BajethaComputer Operator
7Ms. SeepikaComputer Operator
8Mr. Sachin KumarComputer Operator
9Ms. Tarnnum MansooriComputer Operator
10Mr. Sanjeev BhardwajComputer Operator
11Mr. Kanhaiya Lal KumawatTechnician-C
12Mr. Shankar Datt JoshiTechnician-C
13Mr. Sumit Kumar Sinha MahapatraTechnician-C
14Mr. D. NarenderTechnician-C
15Mr. Sanjay KumarTechnician-B
16Mr. Mithlesh Kumar SinghTechnician-B
17Mr. Ankit SharmaTechnician-B
18Mr. Yunis KhanTechnician-B
19Mr. Durga Lal MeenaTechnician-B
20Md. Irshad AlamTechnician-B
21Mr. Manish KumarTechnician-B
22Mr. P. ManishTechnician-B
23Mr. Dil Bahadur KarkiTechnician-A
24Mr. RammeharTechnician-A
25Mr. Hari ShankarTechnician-A
26Mr. Mahendra SinghTechnician-A
27Mr. Sanjay Kumar SinghTechnician-A

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Mr. S. H. BasutkarTechnical Officer ‘C’
2Mr. R. J. SolankiTechnical Officer ‘C’
3Mr. S. S. JadhavTechnical Officer ‘C’
4Ms. T. N. BankarTechnical Officer ‘C’
5Mr. K. BeheraTechnical Officer ‘C’
6Dr. V. S. ShepalTechnical Officer ‘C’
7Mrs. N. A. BhaveTechnical Officer ‘C’
8Mr. M.V. VijayakumarTechnical Officer ‘C’
9Mr. R. S. NemaTechnical Officer ‘C’
10Dr. J. C. JagtapTechnical Officer ‘C’
11Mrs. M. R. UmraniTechnical Officer ‘C’
12Mr. P. M. TamhaneTechnical Officer ‘C’
13Mrs. A. M. PatekarTechnical Officer ‘C’
14Mrs. R. C. PatwardhanTechnical Officer ‘C’
15Mr. S. P. ShindeTechnical Officer ‘C’
16Mr. S. N. SatoorTechnical Officer ‘B’
17Mr. M. L. ShaikhTechnical Officer ‘B’
18Mrs. K. S. JadhavTechnical Officer ‘B’
19Mr. D. V. BulbuleTechnical Officer ‘B’
20Mrs. A. D. BulbuleTechnical Officer ‘B’
21Mr. D. G. MogareTechnical Officer ‘B’
22Mrs. S. V. KulkarniTechnical Officer ‘B’
23Mr. A. H. LotkeTechnical Officer ‘B’
24Dr. A. N. AtreTechnical Officer ‘B’
25Mr. S. T. PoteTechnical Officer ‘B’
26Mrs. Nikhat Firdaus Q. KhanTechnical Officer ‘B’
27Mrs. P. P. DaniTechnical Officer ‘B’
28Mrs. M. A. GosaviTechnical Officer ‘B’
29Mrs. A. S. SalunkeTechnical Officer ‘B’
30Mr. A. M. MaliTechnical Officer ‘B’
31Mr. G. A. FernandesTechnical Officer ‘A’
32Mr. G. S. BagulTechnical Officer ‘A’
33Mr. M. S. DevalTechnical Officer ‘A’
34Mr. D. G. MoundekarTechnical Officer ‘A’
35Mr. B. G. UtageTechnical Officer ‘A’
36Ms. S. DhaliTechnical Officer ‘A’
37Mrs. P. A. PatilTechnical Officer ‘A’
38Mr. N. S. SonawaneTechnical Officer ‘A’
39Ms. H. M. ShikhareTechnical Officer ‘A’
40Mr. P. T. ShelkeTechnical Officer ‘A’
41Mrs. V. S. BajareTechnical Officer ‘A’
42Mr. A. L. InamdarTechnical Officer ‘A’
43Mr. N. E. PatilTechnical Officer ‘A’
44Mr. G. R. PalariyaTechnical Officer ‘A’
45Mr. P. S. ShevkarTechnical Officer ‘A’
46Mr. K. T. ShindeTechnical Officer ‘A’
47Mr. A. S. SalunkheTechnical Officer ‘A’
48Mr. B. K. DeshmukhTechnical Officer ‘A’
49Mrs. A. Y. KoreTechnician ‘C’
50Mr. M. S. RangoleTechnician ‘C’
51Mrs. T. P. KulkarniTechnician ‘C’
52Mrs. V K JamdarTechnician ‘C’
53Mr. V. MallavTechnician ‘C’
54Mr. D. Venkateshwarlu NaikTechnician ‘C’
55Mr. M. GorainTechnician ‘C’
56Mr. D. R. WaghmareTechnician ‘C’
57Mrs. P. A. SalunkheTechnician ‘C’
58Mrs. P. M. ChopadeTechnician ‘C’
59Ms. G. T. SagareTechnician ‘B’
60Mr. R. B. KavitkeTechnician ‘B’
61Mr. G. B. YadavTechnician ‘B’
62Mr. Revan S. KumbharTechnician ‘B’
63Mr. V. T. ParitTechnician ‘B’
64Mr. Yogesh B. KumbharAsst. Technician
65Mr. Rajkumar V. PawarAsst. Technician

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Ravindranath MullaSuperintendent Engineer
2V. Ramesh BabuExecutive Engineer
3Dr. Jayant Pundalik Rao HoleAnimal House I/C
4Dr. Himanshu Ramdas PatilVeterinarian I/C LAF
5Padi BrahmayyaService & Maintenance Engineer
6G. Rama DeviTechnical Officer
7Shashikant Dasharath GawaiTechnical Officer
8A. Hari KrishnaTechnical Officer
9P. Praveen KumarTechnical Officer
10Dilna S VTechnical Officer
11K. Preethi PrasannaTechnical Officer
12Nilanjana GanguliTechnical Officer
13Dr. VinitaTechnical Officer
14Nitesh Chand SharmaFarm Manager

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Subrata PatraSenior Technical Officer
2Bikram RoySystems Analyst
3Ranjan DharSenior Laboratory Technician
4Surajit MahapatraSenior Laboratory Technician
5Indranil BagchiSenior Laboratory Technician
6Ankita ChakrabortySenior Laboratory Technician

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Sh. Harendra SinghExecutive Engineer
2Ms. Prachi S. DeshpandeDocumentation Officer (Presently on deputation)
3Ms. Archana RanjanSenior Technical Officer
4Dr. Surender SinghSenior Technical Officer (Vet.)
5Ms Sushma NagpalSenior Technical Officer
6Ms NeerjaSenior Technical Officer
7Ms. MeenakshiSenior Technical Officer
8Sh. Ranjiv MahajanSenior Technical Officer
9Sh Yogesh Kr. TripathiAssistant Engineer
10Sh Vijendra KumarTechnician-I
11Sh Vineet SinghTechnician-II
12Sh Ravi Ranjan KumarTechnical Officer-I
13Sh Ravi Ranjan Kumar s/o Shivajee PrasadTechnical Officer-I
14Sh. Ankit SharmaTechnical Officer-I
15Ms. Sunita SachdevSenior Technical Officer
16Ms Neetu KunjTechnical Officer-II
17Sh S. K. ArindkarTechnical Officer-II
18Md AslamTechnical Officer-II
19Sh Naresh KumarTechnician-I
20Sh Sudipta DasTechnical Officer-II
21Sh Pankaj Kumar MahtoTechnical Officer-I
22Sh Vimlesh SinghTechnical Officer-I
23Sh Ram BodhTechnical Officer-II
24Sh Rajit RamTechnical Officer-II
25Sh Abhinav KumarTechnician-I
26Sh Ranbir SinghTechnical Officer-II
27Sh KevlanandTechnical Officer-II
28Sh Sadhu RamTechnical Officer-II
29Sh Inderjit SinghTechnical Officer-II
30Sh Chanderdeep RoyTechnical Officer-II
31Sh Sunder Singh BishtTechnical Officer-II
32Sh Rajesh KumarTechnical Officer-II
33Sh DhramvirTechnical Officer-II
34Sh Roshan LalTechnical Officer-II
35Sh Kapoor ChandTechnical Officer-II
36Sh Surender SinghTechnical Officer-II
37Sh Birender KumarTechnical Officer-II
38Sh K.P.PandeyTechnical Officer-II
39Sh Khim SinghTechnical Officer-II
40Sh Nihal SinghTechnical Officer-II
41Sh Pritam ChandTechnical Officer-II
42Sh Manoj KumarTechnical Officer-II
43Sh DCPS NegiTechnical Officer-II
44Sh Kumod KumarTechnical Officer-II
45Sh DeshrajTechnical Officer-II
46Sh Kunwar SinghTechnical Officer-II
47Sh Mahesh RoyTechnical Officer-II
48Ms Sarojini MinjTechnical Officer-I
49Sh T.KhalingTechnical Officer-I
50Sh Ajay BansalTechnician-I
51Sh Suraj KumarTechnician-I
52Sh. Pankaj KumarTechnician-II
53Sh Mukesh ChanderSenior Technical Officer
54Sh. Sooraj PrakashAssistant Engineer
55Sh. Amarnath SahAssistant Engineer
56Sh R.K.BharadwajAssistant Engineer
57Sh R.K.SharmaAssistant Engineer
58Sh. Pramod YadavTechnician-I
59Sh Amarnath GopeTechnician-I
60Sh Sanish KumarTechnician-I
61Sh Vinod KumarAssistant Engineer
62Sh MahabeerAssistant Engineer
63Sh RambirTechnical Officer-II
64Sh Sharwan KumarTechnical Officer-I
65Sh Jaglal ThakurTechnician-I
66Sh Shashi Bhushan KumarTechnician-II
67Sh. Phunglian PauTechnical Officer-II
68Sh Satish KumarTechnical Officer-II
69Sh Deen MohdTechnician-II
70Sh Akshyay KumarTechnician-I
71Sh Rajiv KumarTechnician-II
72Sh. Praveen KumarTradesman (Plumber)
73Sh Raghav RamTechnical Officer-I
74Sh Subhash Chand DograTechnician-I
75Sh Nand Lal AryaTechnician-I
76Sh Rakesh KumarTechnician-I
77Sh Babu Lal MeenaTechnician-I
78Sh Birender RoyTechnician-I
79Sh Anand Prakash ToppoTechnician-I
80Sh Puran SinghTechnician-I
81Sh Shahnawaj HaiderTechnician-I
82Sh Rajesh K. MeenaTechnician-I
83Sh Brahm DevTechnician-I
84Sh Mukesh KumarTechnician-I
85Sh Yash PalTechnician-I
86Sh Surinder KalraTechnician-I
87Sh Surender Singh RawatTechnician-II
88Sh Sonu GuptaTechnician-II
89Sh Arun LalTechnician-II

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Ms Umamaheswari RajamaniSenior Technical Officer
2Shri Prem Singh NegiSenior Technical Officer
3Shri Sunil Kumar AvasthiSenior Technical Officer
4Dr. Santosh Kumar GuptaSenior Technical Officer
5Shri Arun KumarSenior Technical Officer
6Dr. Bhavnesh KumarSenior Technical Officer
7Shri Ravi Kant SinghSenior Technical Officer
8Shri Shobharam ValmeekiSenior Technical Officer
9Shri. Jagdeep SinghSenior Technical Officer
10Shri Shakar AcharyaSenior Technical Officer
11Shri Nagar Vara Prasad GSenior Technical Officer
12Shri Ashok KumarSenior Technical Officer
13Shri C. Ravi ShankarSenior Technical Officer
14Shri Neeraj NimProgrammer
15Shri Naveen Kumar SuddaTechnical Officer
16Shri Anand Singh RanaTechnical Officer
17Shri RajendraTechnical Officer
18Shri Dinesh MehtaTechnical Officer
19Shri Ratneshwar ThakurTechnical Officer
20Shri Subhasish MondalTechnical Officer
21Shri Shailendra KharwalTechnical Officer
22Shri Anand DangiTechnical Officer
23Shri Achal PrasadTechnical Officer
24Shri MohitTechnical Assistant
25Shri Brihaspati Narayan ShuklaTechnical Assistant
26Shri P. K. MishraTechnician II
27Ms Neeta MauryaTechnician II
28Shri Sagar AmbwataTechnician II
29Shri Mahender SinghMulti-Tasking Staff

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Akhiljith STechnician
2Amal VTechnical Assistant Group I Grade II
3Ambili S NairChief Manager (Technical Services)
4Anand MohanManager (Technical Services- Computer and Information Systems)
5Ancy Prince TSElectrical Supervisor
6Anil Kumar BLaboratory Assistant
7Antony KPManager (Technical Services)
8Anurup K GTechnical Assistant Group II Grade II
9Archana SManager (Veterinary Services)
10Arun SurendranSenior Manager (Technical Services)
11Ashok Kumar SLaboratory Assistant
12Aswani Kumar STechnical Assistant Group I Grade II
13Ayswarya RSTechnical Assistant Group III
14Biju S NairManager (Technical Services)
15Bindu AsokanChief Manager (Technical Services)
16Ciji Varghese JSenior Manager (Technical Services)
17Deepa Mathew PTechnical Assistant Group II Grade II
18Dileep Kumar RTechnical Assistant Group I Grade II
19Durga Prasad CManager (Technical Services)
20Edwin SManager (Technical Services)
21G JohnyManager (Technical Services)
22Ganesh Babu BTechnical Assistant Group I
23Gopakumar GHelper Grade II
24Harikrishnan KSTechnical Officer
25Heera Pillai RTechnician
26Indu RamachandranChief Manager (Technical Services)
27Jamshaid AliDeputy General Manager (Bioinformatics Operations)
28Jayanandan JHelper Grade II
29Jiji VSenior Chief Manager (Technical Services)
30K C SivakumarSenior Manager (Technical Services)
31KA Vinod LalHelper Grade II
32Kannan TRLaboratory Technician Grade I
33Karthika VTechnical Assistant Group I
34Laiza Paul KChief Manager (Technical Services)
35Lekshmi RManager (Technical Services)
36Lekshmy SRLaboratory Technician Grade I
37M. SaravanakumarChief Manager (Technical Services)
38Mahesh Chandran VRLaboratory Technician Grade I
39Manoj PDeputy General Manager
40Meera NVAssistant Librarian
41Nanthakumar ATechnical Assistant Group I
42Prakash RLaboratory Technician Grade I
43Praveen BLaboratory Assistant
44Premkumar VLaboratory Assistant
45Rahul CS NairManager (Technical Services)
46Rajasekharan KDeputy General Manager
47Rajeev RVLaboratory Assistant
48Rajeev STechnical Officer
49Reena PrasadTechnical Assistant Group I Grade II
50Rintu T VargheseManager (Technical Services)
51S SanthoshTechnical Officer
52Sajan IXSenior Manager (Technical Services)
53Sanjai DSenior Chief Manager (Technical Services)
54Saptarshi BiswasTechnical Assistant Group II Grade II
55Satheesh DTechnical Assistant Group I
56Shibin SBAssistant Librarian
57Sudha B NairChief Manager (Technical Services)
58Sumaja VHelper/Lab Helper Grade II
59Surabhi S VTechnical Assistant Group II Grade II
60Suresh Kumar SKLaboratory Assistant
61Suresh Kumar UTechnical Assistant Group II Grade II
62Thankamany RSenior Attendant Grade I
63TR Barath KumarTechnical Assistant Group II
64Unnikrishnan VRTechnical Officer
65Usha BSenior Attendant Grade I
66Venugopalan JHelper Grade II
67Vineetha PTTechnical Assistant Group III
68Vinod Kumar SRSenior Attendant Grade I
69Vishnu S SanjeevTechnician
70Vishnu TSTechnical Assistant Group II Grade II

Sl. No.Name of PersonnelDesignation
1Mr.G. R. AgarwalInstrumentation / Electrical Engineer
2Mr.Vishal GuptaInstrumentation Engineer
3Mr.Narender KumarSenior Technical Officer (Civil)
4Mr.Saqib KidwaiTechnical Officer-Ii
5Dr.Madhu PareekTechnical Officer-Ii
6Mr.Gopal Kishan ChauhanTechnical Officer-Ii
7Mr.Dharmendra SharmaTechnical Officer-Ii
8Dr.Monika MittalTechnical Officer-Ii
9Ms.Taruna RattanTechnical Officer-I
10Mr.Ashok SainiTechnical Officer-I
11Mr.Manas Ranjan TripathyTechnical Officer-I
12Dr.Tahreem SaharTechnical Officer-I
13Dr.Kartikey ChaturvediTechnical Officer-I
14Mr.Kapil KumarTechnical Officer-I
15Dr.Mahendra Devidas JamdhadeTechnical Officer-I
16Mr. Anuj KambojTechnical Officer-I
17Mr Ankit GuptaTechnical Officer-I
18Mr.Satyam KumarComputer Programmer
19Vikas SomkuwarComputer Programmer
20Mr.Pravin Shantaram LangoteComputer Operator
21Mr.SahilComputer Operator
22Ms.Shilpa ChopraData Entry Operator
23Mr.Mukesh JuyalData Entry Operator
24Mr.Vikash KumarData Entry Operator
25Mr.Sahil MongaData Entry Operator
26Mr.Raj Kumar TanwarData Entry Operator
27Mr Satish Kumar BeheraData Entry Operator
28Mr.Imran KhanLab Technician
29Mr.Ashish Kumar TyagiLab Technician
30Mr.Sandeep GoswamiLab Technician
31Mr.Vinayakadas K.V.Lab Technician
32Mr.Vishnu SharmaLab Technician
33Ms.SunitaLab Technician
34Mr.Roshan KumarLab Technician
35Mr.Manoj KumarLab Technician
36Ms PreetiLab Technician